Power Next Enerji Fuarları 2016 | Demos Fuarcılık

Kızıldere Jeotermal Santrali Belgeseli İz TV’de Yayınlanacak!

Kategori : ENERJİ GÜNDEMİ, JEOTERMAL - Tarih : 03 Ocak 2014

Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise sayılı büyük jeotermal santrallerinden olan Denizli Sarayköy’deki Kızıldere II jeotermal santralinin öyküsü, “Enerji: Yarının Şeytan Üçgeni–Yerkürenin Enerjisi: Jeotermal” belgeseli ile 3 Ocak Cuma akşamı İz Tv’de…

Zorlu Enerji tarafından, 2013 yılının Eylül ayında açılışı gerçekleşen  80 MW kurulu kapasiteye sahip Türkiye’nin en büyük jeotermal enerji santrali olan Kızıldere II Jeotermal Santrali’nin serüveni belgesel haline getirildi. İz TV tarafından hazırlanan “Enerji: Yarının Şeytan Üçgeni–Yerkürenin Enerjisi: Jeotermal” belgeseli; jeotermal enerjinin 12 bin yıllık yolculuğunu, “enerji, hayatın ta kendisi” diyerek izleyiciyle buluşturuyor. Enerji kaynakları özelinde jeotermal enerjinin geçmişten günümüze yaptığı yolculuğun anlatıldığı belgeselde, Kızıldere II Jeotermal Santrali’nin yapım aşamasından devreye alınmasına kadar olan süreç ilgi çekici röportajlarla aktarılıyor.

Yerli ve sürdürülebilir enerji jeotermal: Türkiye’nin geleceği

Belgeselle ilgili görüşlerini paylaşan Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak; “Ülkemizin enerji ihtiyacını karşılamak için sürdürülebilir kaynakların kullanımına önem veren bir kurum olarak, kurulu gücümüzün yüzde 40’ını yenilenebilir enerji projeleri oluşturuyor. Bu kaynaklar arasında jeotermal enerji ise; gerek Grubumuz yatırımları arasında gerekse ülkemizin enerji kaynakları açısından bizim için ayrı bir stratejik önem taşıyor. Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise sayılı büyük jeotermal santrallerinden birine imzamızı atmış olmanın gururunu taşıyoruz. Bu değerli projeyi ve jeotermalin Kızıldere Santralimizde enerjiye dönüşmesinin büyülü hikayesini bir belgesel haline dönüştürmek istedik. İnanıyoruz ki Kızıldere Jeotermal Santralimizin hikayesi tüm izleyenleri keyifli bir yolculuğa çıkartacak” dedi.

Denizli Sarayköy’deki Kızıldere II Jeotermal Santrali’nin yapım çalışmalarına da değinen Sinan Ak; “12 ay süren fizibilite çalışmaları, 26 ay süren ve 2 bin 800 metre derinliğe ulaşan 20 adet kuyu sondajı, 600 kişilik bir ekibin, 20 ay süren geceli gündüzlü çalışması, en ileri teknoloji ürünü sistem ve donanım ile Zorlu Enerji Grubu’nun 20 yıllık bilgi ve birikimi neticesinde, Türkiye’nin jeotermal alanındaki en büyük yatırımını gerçekleştirdik. Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltma konusunda en büyük etkenlerden biri olan jeotermal enerjiye yatırım yapmak bizim için Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmakla eşdeğer” açıklamasında bulundu.

Yeryüzünün derinliklerinden gelen enerji, Kızıldere belgeseli ile ekranlarda

Kızıldere Jeotermal belgeselinde, enerjinin hayatımızdaki önemi aktarılırken, giderek azalan enerji kaynaklarının sürdürülebilirlik kriterini önemli kıldığına da değiniliyor. Dünyanın en eski enerji kaynaklarından olan ve keşfi milattan önceye dayanan jeotermal enerjinin tarih boyunca kullanım alanlarını ve örneklerini de aktaran belgesel, Kızıldere Jeotermal Santrali’nin tarihi hakkında bilgiler de veriyor.

Jeotermal enerjinin, geleceğin enerjisi olarak görülmesinin nedenlerinin de anlatıldığı belgesel, yerkürenin derinliklerinden çıkan enerjinin, nasıl evlerimize ulaştığını çarpıcı bir şekilde anlatıyor.

Arşiv çalışması niteliği taşıyan “Enerji: Yarının Şeytan Üçgeni–Yerkürenin Enerjisi: Jeotermal” belgeseli, ilk olarak 3 Ocak Cuma günü saat 22.15’te İz TV ekranlarında yayınlanacak. Yerli belgesel kanalı İz TV’yi, DIGITURK 18. ve 182. ile HD 318. kanallardan görüntülemek mümkün.

Bir yıl boyunca İz TV’de gösterilecek “Enerji: Yarının Şeytan Üçgeni–Yerkürenin Enerjisi: Jeotermal” belgeseli Ocak ayı süresince aşağıdaki yayın tarihlerinde izlenebilecek.

  • 4 Ocak 14.00
  • 5 Ocak 22.00
  • 6 Ocak 11.30
  • 8 Ocak 16.40
  • 10 Ocak 24.00
  • 11 Ocak: 18.00
  • 12 Ocak 23.30

Kızıldere Jeotermal Santrali:

Zorlu Enerji Grubu tarafından 2008 yılında ADÜAŞ ihalesi ile 30 yıllık işletme hakkı alınan Kızıldere I Jeotermal Santrali, Türkiye’nin ilk jeotermal santralidir. Zorlu Enerji Grubu’na ait Türkiye’nin en büyük jeotermal santrali olan 80 MWe gücündeki Kızıldere II Jeotermal Santrali ise, elektrik üretimine uygun ilk keşfedilmiş ve potansiyeli en geniş saha olan Kızıldere jeotermal sahasında yer almaktadır. Yapımına 2011 yılının Haziran ayında başlanan Kızıldere II Jeotermal Santrali 12 ay süren fizibilite çalışmaları, 26 ay süren ve 2800 metre derinliğe ulaşan 20 adet kuyu sondajı, 600 kişilik bir ekibin, 20 ay süren geceli gündüzlü çalışması, en ileri teknoloji ürünü sistem ve donanım ve Zorlu Enerji Grubu’nun 20 yıllık bilgi ve birikimi neticesinde ortaya çıktı.

Gerçek anlamda çevreci ve sürdürülebilir bir enerji santrali olan Kızıldere II Jeotermal Santrali, en yeni teknolojilere olduğu kadar çevreye ve bölgedeki sosyal yapıya da yatırım yapan bir işletme… Elektrik üretiminin yanı sıra, çevredeki endüstriyel gaz tesislerine karbondioksit, termal otellere, konutlara ve seralara bedelsiz jeotermal su sağlayan, istihdamı artıran, bölge yaşamına katkı sağlayan çok yönlü entegre bir tesis… Yıllık 600 milyon kWh elektrik kapasitesine sahip santral 95 MW kurulu güç ile dünyanın sayılı büyük jeotermal santralleri arasında yer alıyor. Kızıldere projesi kapsamında, 2500 konut ısıtması ve 500 dönüm sera ısıtması gerçekleştirilmektedir.

Şu anda 95 MW kurulu gücü ile Kızıldere I ve II santralleri, Türkiye’nin en büyük dünyanın ise sayılı büyük jeotermal santralleri arasında yer alıyor. Kızıldere Jeotermal Santrali, Sarayköy’ün jeotermalle ısınması ile bölgedeki seralar ve oteller için gerekli olan sıcak suyu ücretsiz sağlıyor. Ayrıca santralin yanındaki bir fabrikaya da karbondioksit gazı temin ediliyor. Kızıldere Jeotermal Santrali’nde kullanıldıktan sonra kalan sıcak suyun tamamı da reenjeksiyon ile yer altına tekrar basılmak suretiyle kaynağın sürdürülebilirliği sağlanıyor.

Yayıncı: Enerji Gazetesi

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

WEC 2016 İstanbul

enerji verimliliği

   GÜNCEL KÖŞE YAZILARI

   TÜM KÖŞE YAZARLARIMIZ VE YAZILARI >>

HABER KATEGORİLERİ

ARAMA

Enerji İş İlanları & Kariyer

Enerji Kütüphanesi

E-HABER ABONELİĞİ İÇİN LÜTFEN E-POSTA ADRESİNİZİ GİRİNİZ" Kayıt Ol, Güncel Haberler E-Posta Adresine Gelsin... "

 Reklamlarınız İçin  info@enerjigazetesi.com